Kibariye

10 Ağustos 1961 yılında Doğan ve Makbule Tokmak çiftinin ilk çocuğu olarak Manisa’nın Akhisar ilçesi Kapaklı köyünde doğdu. Ailesi pamuk ve tütün toplayıcılığı ile geçinmekteydi. İlk olarak Akhisar’da yerel sahnelerde program yapmaya başlar.
Günbegün başarılarına başarı ekleyen Kibariye, 1980’lerde İzmir sahnelerine transfer olur. O yıllarda İzmir Fuarı’na gelen Ünlü Bestekar Muzaffer Özpınar’ın dikkatini çeker. Kibariye’nin ses rengi, tarzı o kadar hoşuna gider ki; Ünlü bestekar, sanatçıyı o zamanlar İstanbul’da Ünlü Stardust gazinosunu çalıştıran Turgut Akyüz’e anlatır ve merhum Turgut Akyüz Kibariye’yi dinlemek ister. İzmir’den İstanbul’a transfer olan Kibariye şöhret basamaklarını bir bir tırmanmaya başlar. O Yıllarda İstanbul’un en prestijli mekanlarını işleten Turgut Akyüz tarafından çok beğenilen Kibariye, ünlü Stardust gazinosunda sahne almaya başlar.
Kibariye çok kısa sürede sesi, yorumu, tarzı ve her şeyden önemlisi de doğallığıyla tüm ülkenin sempatisini kazanır ve büyük yapımcıların dikkatini çeker. Böylece o yılların en prestijli televizyon programı olan 1981 yılbaşı gecesi programında sahne alması için TRT Televizyonundan teklif alır. Kibariye’nin yaşamını birden bire değiştiren yeni hayat başlamış olur.
1987 yılında ilk sinema filmi Kim Bilir ‘de başrol ile sinema dünyasına adım atar.

Türkiye’de, Halkın Kibariye’ye gösterdiği yoğun ilgi ve sevgi, Yurt dışında da ses getirmeye başlar.
Amerikalı, Avrupalı, Türk ve Arap bilim insanı ve sanatçılarından oluşan Montu Uluslararası Merid Müzik Ödül Komitesi 1996 yılında Kibariye’ye Montu Uluslararası Müzik Merid Doktoru Ödülünü verir.
Japonya’daki bir ses laboratuvarında yapılan bilimsel araştırmanın sonucunda ‘Dünyanın kusursuz sesli sanatçısını seçmek amacıyla verilen ödül için laboratuvarda, eserlerden rasgele bölümler alınarak sanatçıların doğru ses basıp basmadıkları kontrol edilirken, Kibariye’nin yüzde 100 kusursuz ses çıkardığı bilgisayarlar tarafından onaylanır. Aynı araştırma Fransa ve ABD’de de tekrarlanır. Ve sonuç olarak Kibariye doğru ses tonunu çıkarttığı belirterek ödüle layık görülür.

Bu çıkış Tüm Televizyon kanallarının da ilgisini çeker.
İlk Televizyon Programını “Darısı Başınıza” isimli evlendirmeyi konu alan eğlence Show’u ile o dönemin en prestijli Televizyon kanalı, Kanal 6’da gerçekleştiren Kibariye, daha sonra “Eğlen Coş İşte Kiboş” ismi ile ATV’ye transfer olur.
Daha sonra Star TV’de “Kibariye Show” ile Türkiye’nin Moda, Müzik ve Sanat Dünyasına yön veren Show programı ile devam eder. Ardından 2011 yılında Kanaltürk TV de Kibariye isimli programa başlar. Ve son olarak da ATV’de yayınlanan “Oryantal Star” yarışmasında jürilik yapar.

Şu Ana Kadar, 35 Müzik albümü bulunan Kibariye, 5 film ve 2 dizide de rol almıştır.

2014 yılında Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ile bir araya gelen Kibariye, açmaya hazırlandığı Roman Güzel Sanatlar Okulu hakkında Sayın Bakan ile fikir alışverişinde bulunur.
Sanat hayatının 40’ıncı yılını bu projeyle kutlamak niyetindedir.

2015 yılında Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Dolmabahçe’de Romanlar buluşmasına katılan Kibariye, Toplumsal sorunların çözümünde ki duyarlılığını gösterir.

Sade ve mütevazı yaşamı ile gönüllerde taht kurmuştur. Halk konserleri, sahne çalışmaları ve konuk sanatçı olarak katıldığı uluslararası organizasyonlar ile halen daha müzik kariyerini sürdürmektedir.